Bractwo Róży Davida Morrella

To do tej książki miał się zacząć blog – miałam ochotę na jakąś sensację, a Bractwo róży od jakiegoś czasu czekało na półce, więc sięgnęłam po tę właśnie książkę.

okladka-640

Gdybym sięgając po nią, znała inne tytuły autora, pewnie czekałaby jeszcze długo. Rambo nie kojarzy mi się z żadnym arcydziełem, a to utwór tego samego autora. Niemniej – dobrze, że nie wiedziałam, bo Bractwo Róży to książka napisana niezłym językiem, z bardzo sprawnie prowadzoną akcją i ciekawie powiązanymi wątkami. Mimo, że momentami staje się przewidywalna, to na szczęście nie odbiera to ani przez chwilę przyjemności czytania kolejnych rozdziałów.

Akcja zaczyna się zdradą – wyraźną i niepodważalną. Wiemy kto, nie wiemy po co i dlaczego. Mimo, że z reguły wolę nic nie wiedzieć i próbować zgadnąć, to tu wiedza o zdrajcy jakoś nie przeszkadza – chyba zbyt wiele jest różnych wątków obok,  zbyt dużo do domyślania się i – początkowo – składania.

Historia dwóch głównych bohaterów – Chrisa i Saula – jest ciekawie poprowadzona – o całym podłożu dowiadujemy się z retrospekcji. Ciekawym zabiegiem są retrospekcje widziane z różnej perspektywy (obu chłopców), uzupełniające się, choć nie nakładające. Dodatkowe uzupełnienia, to ich własne, bieżące przemyślenia.

Oprócz wartkiej akcji Morrellowi trzeba przyznać jeszcze jedno, o czym przeczytałam kiedyś na jednym z forów książkowych – to mistrz w opisywaniu strachu. Ale nie takiego rodem z horrorów, gdzie „zimne macki łapią nas za gardło”, tylko takiego niemal zwykłego, takiego, jaki sami czulibyśmy tkwiąc w środku (albo choćby z boku) takich wydarzeń.

Bractwo Róży to pierwsza część trylogii o tym samym tytule – przede mną jeszcze Bractwo Kamienia i Bractwo Nocy i Mgły, które mam nadzieję przeczytać jeszcze tej zimy 🙂

Bractwo Róży, David Morrell
Tytuł oryginalny: The Brotherhood of the Rose
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał
Forma: powieść
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 336
rok wydania: 2003
oprawa: miękka
wydawca: Amber (wydana także przez Zysk w 1999 r.)
ISBN: 83-241-0400-3


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s