Rok w Prowansji, Peter Mayle

Jak już wiecie, kocham Francję – Prowansja nie jest tu żadnym wyjątkiem 🙂 Dlatego Rok w Prowansji szybko trafił na moją listę.

Rok-w-ProwansjiTo książka, która przypomina wiele innych – Jeżdżąc po cytrynach, czy nawet Pod słońcem  Toskani (choć Rok jest znacznie lepszy). To opowieść o Angliku, który decyduje się na przeprowadzkę do uroczej Prowansji, w której nieraz bywał na wakacjach. Jednak dopiero mieszkając tam, odkrywa jej tajemnice. Odkrywa podejście Francuzów do czasu, do pracy, wreszcie do ich największej miłości, jaką jest oczywiście kuchnia.

Cała książka jest podzielona na rozdziały – każdy rozdział to jeden miesiąc. W każdym z nich, obok opisów ludzi i kuchni, znajdziemy opis remontu domu Maley’ów, a także ich drobne, codzienne „odkrycia” – wino z własnej piwnicy, oliwa z lokalnych oliwek, pieczywo specjalnie dobierane do potraw. To odkrywanie innego życia, spokojniejszego, pozwalającego na smakowanie i rozkoszowanie się drobnymi przyjemnościami codziennego dnia.

Mimo upływu wielu lat Prowansja wcale się nie zmieniła – nadal można w niej odnaleźć to, co z dużym poczuciem humoru opisywał Mayle.

Rok w Prowansji nie jest książką wysokiej klasy. Ale to bardzo przyjemna opowieść – świetna po ciężkim dniu, dla relaksu po stresie, dla zwykłej przyjemności czytania.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Rok w Prowansji, Peter Mayle

  1. goldenrose2

    @Bazyl Mnie się Mayes nawet podobała, acz Mayle znaaacznie od niej lepszy. Zresztą o Mayes napisałam – „Bez tej niezwykłej żarliwości (w opowieści o domu) ta książka byłaby po prostu zlepkiem opisów otoczenia i jedzenia”. Ale w zimie dobrze się ją czyta 😉

    Mayle to inny typ pisania – podobny w założeniach, ale inny w formie. Tu też są opisy jedzienia (ale nie tak długie jak i Mayes) i opisy zwyczajów, ale całość jest bardziej opowieścią. Niemniej – polecam wspomniane Jeżdżąc po cytrynach – najlepsza IMHO 🙂

    @maniaczytania Mam na liście, mam :):):)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s