Pełna kontrola, David Baldacci

„Pełna kontrola” była pierwszą książką Baldacciego, jaką miałam okazję przeczytać. Wpadła mi w ręce z przypadku – choć ostatnio książki elektroniczne czytam raczej na Kindle niż na czymkolwiek innym, to spore mrozy sprawiły, że K. został (na wszelki wypadek) w domu. Ale – jak zawsze miałam ze  sobą komórkę, a tam właśnie – Pełną kontrolę.

Baldacci przyjął konwencję Hitchcocka – najpierw trzęsienie ziemi w postaci udanego zamachu na samolot, a potem całkiem niezła jazda (choć nie cały czas bez trzymanki). Powiem szczerze, że choć jedną osobę podejrzewałam od początku niemal, to rozwiązanie było całkiem ciekawym zaskoczeniem 🙂

Książka jest utrzymana także w stylu „holywoodzkiego thrillera”, czyli mamy nieświadomą zakulisowych rozgrywek, ale nagle wplątaną w intrygę piękną prawniczkę, matkę małej córeczki, zaskakująco dobrego strzelca, mamy także starego wygę –  policjanta, do bólu uczciwego (bo kogo innego nie skusiłby milion $ rocznie?), wreszcie uroczego informatyka, który wdzięczny jest za „najlepszą noc w życiu” (nie, nie chodzi o to, o czym myślicie). Mimo tego, całość nie drażni, a wciąga i pozwala się czytać z dużą przyjemnością (także po nocach ;)).

To poniekąd także książka o świecie finansów, o biznesie i informatyce – ale to raczej tło do pokazania chciwości, przekonania o własnej bezkarności i tego, że odpowiednia suma pieniędzy zawsze i wszędzie załatwi wszystko.

Oczywiście, osoby obeznane z internetem i komputerami, w kilku miejscach się uśmiechną. Książka została wydana w 1997 roku i to widać  w zakresie technologii. Pomijając oczywiście kwestie dyskietek – ale m.in. jako mowum opisywana jest technologia dzisiejszego (dostępnego normalnie)… monitoringu mediów 😀 Niemniej książka niewiele na tym traci i nadal warto ją przeczytać 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s