Kiedy moja siostra śpi, Barbara Delinsky

Kiedy moja siostra śpi to niezwykła książka. Porusza trudne tematy (stosunki w rodzinie, gdzie jedno z dzieci jest gwiazdą, a pozostałe – w jej cieniu, gdzie mimo zrozumienia i pozornej szczerości, wszyscy mają swoje sekrety), ale robi to lekko, w stylu, który sprawia, że trudno ją odłożyć, że chce się poznać kolejne strony.

Poznajemy rodzinę Snow – Robin (gwiazdę biegaczkę), Molly i Chrisa oraz ich rodziców. Książka zaczyna się w trudnym momencie – Robin (mając ok. 30 lat) przechodzi zawał serca. Dzieje się to podczas treningu – znajduje ją jakiś inny biegacz (amator), reanimuje, wzywa karetkę. Jednak nie wiadomo jak długo dziewczyna leżała – jest w śpiączce. Dla wszystkich jest to szok – młoda kobieta, wysportowana, pełna siły – i zawał? Jakim cudem? Dodatkowo trudny jest fakt, że akurat tego dnia Molly nie poszła z Robin na trening, więc się obwinia, a i matka – w rozpaczy – też rzuca w jej stronę oskarżenia.

Krok po kroku Molly odkrywa, że Robin miała wiele sekretów – w tym dotyczący jej stanu zdrowia. Odkrywa też, że siostra miała rację dzieląc się wątpliwościami co do niektórych przyjaciół Molly, choć sama Molly nie chciała jej słuchać.

Sekrety Robin, jej postanowienia, podejście rodziców do całej sytuacji, „dorastanie” Molly (w rzeczywistości – wzięcie odpowiedzialności za swoje decyzje) i problemy małżeńskie Chrisa – to wszystko tworzy tło do opowieści o relacjach rodzinnych. Barbara Delinsky tworzy coraz to nowe sytuacje krok po kroku kreśląc obraz rodziny w której wielu z nas może zobaczyć siebie. Równocześnie całość jest spójna – postacie nie pojawiają się znikąd, a kolejne działania poznanych osób, są logiczne.

Najbliższa w książce była mi Molly – raz, że jest jej „dużo”, ale też sama miałam w dzieciństwie siostrę gwiazdę (pianistkę), więc dobrze znam uczucia, jakimi targana była Molly. I chyba dlatego byłam wręcz zaskoczona, jak dobrze ta postać jest przemyślana, jak jej odczucia z przeszłości są bliskie moim.

Kiedy moja siostra śpi to książka na pewno warta przeczytania. I lepiej nie zabierać się za nią w poniedziałek, bo może się okazać, że skończycie ją w środku nocy albo nad ranem…

PS Już wiem, że to będzie jedna z moich nominacji do następnej Złotej Zakładki 😉

Informacje:
Kiedy moja siostra śpi, Barbara Delinsky
Tytuł oryginalny: While My Sister Sleeps
Język oryginalny: angielski
Tłumacz – Kaja Rupocińska
Rok pierwszej publikacji książkowej: 2009
Miejsce i rok polskiego wydania: Warszawa, 2012
Wydawca – Świat Książki
ISBN: 978-837-799-866-3

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Kiedy moja siostra śpi, Barbara Delinsky

  1. Pingback: Nie moja córka, Barbara Delinsky « Świat Książek Goldenrose

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s