Siostra, Rosamund Lupton

Siostra Rosamund Lupton to niezwykle ciekawy debiut – sprawnie napisana książka przy równoczesnym olbrzymim ładunku emocjonalnym, a całość logiczna.

Książka zaczyna się zaginięciem jednej z sióstr – Tess. Młoda studentka, osoba niezwykle kochająca życie, ciesząca się każdym drobiazgiem – ginie. Zaalarmowana przez matkę starsza z sióstr – Bea, przyjeżdża na miejsce. Początkowo jest zła na Tess, rozżalona wręcz bezmyślnością młodszej siostry. Zastanawia się, w co siostra się wpakowała, czy za chwilę po prostu nie wróci.

Kilka dni później zostaje znalezione ciało Tess – policja wyrokuje o samobójstwie. Jednak znając historię własnej rodziny, Beatrice jest przekonana, że to niemożliwe – ich brat zmarł na mukowiscydozę i obie niezwykle szanowały życie. Samobójstwo było wykluczone.

Krok po kroku Bea zaczyna prowadzić własne śledztwo – szuka śladów, rozmawia z ludźmi, którzy ją znali. Wymusza też na policji kolejne kroki, aż zostaje uznana za wariatkę. Kolejne odkrycia to jednak nie tylko śledztwo, ale także odkrycia powiązań rodzinnych, tajemnic, przemilczeń. To także moment, gdy Beatrice musi poznać prawdę o sobie – o swoim związku, o podejściu do siostry i matki, a także o własnym podejściu do życia. Opisy poznawania siebie są niezwykle emocjonalne, ale też wyczerpujące – jesteśmy w stanie wyobrazić sobie siebie na jej miejscu – czujemy jej strach, niesmak, poczucie winy.

W tej książce jeszcze jedno jest zaskakujące – krok po kroku wytrąca nam nasze opinie. Gdy już jesteśmy przekonani co do opinii o którymś z bohaterów, nagle pojawia się coś nowego, co zmienia tę opinię, co każe nam zupełnie zrewidować oceny. I chyba to sprawia, że ta książka tak mocno pociąga i nie daje o sobie zapomnieć.

Nie jestem pewna, czy to thriller – może raczej kryminał i dramat psychologiczny? A może kryminał obyczajowy? A do tego medyczny? A może właśnie to, że Siostra nie daje się zaklasyfikować, pokazuje jej wyjątkowość?

Przyznaję szczerze, że do końca nie zorientowałam się jakie będzie zakończenie. A po przewróceniu ostatniej strony wahałam się czy mam pewność co wydźwięku zakończenia. Bo może nie do końca mam rację?…

Informacje:
Siostra, Rosamund Lupton
Tytuł oryginalny: Sister
Język oryginalny: angielski
Tłumacz – Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
Rok pierwszej publikacji książkowej: 2009
Miejsce i rok polskiego wydania: Warszawa, 2011/2012
Wydawca – Weltbild/Świat Książki
ISBN: 9788377999912

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Siostra, Rosamund Lupton

  1. Pingback: Podsumowanie 2012 « Świat Książek Goldenrose

  2. Pingback: Potem, Rosamund Lupton | Świat Książek Goldenrose

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s