Pracująca dziewczyna, Nicola Kraus, Emma McLaughlin

Obie autorki Pracującej dziewczyny poznałam czytając Nianię w Nowym Yorku – uroczą, wzruszającą i ciepłą, a przy tym wcale nie płytką. Czegoś podobnego spodziewałam się po Dziewczynie, ale nie wyszło. Szczerze – po kilkunastu stronach sprawdziłam w Goodreads czy się nie pomyliłam i czy to na pewno ten  sam tandem.

Z przykrością stwierdzam, że dziewczyna jest nudna, naciągana i jakaś przekombinowana. Już sam pomysł imion-nie-imion jest dziwaczny (główna bohaterka ma na imię Girl, czyli po prostu dziewczyna, jej szef to Guy, czyli facet, a chłopak to Buster, czyli w slangu – koleś). Generalnie właściwie w całej książce trudno znaleźć  kogoś sympatycznego i do identyfikowania się – jedynie brat Girl (14-latek o normalnym imieniu Jack) ma w sobie coś. Pozostali bohaterowie są albo dalece naiwni, albo egoistyczni, albo głupi, abo wyzyskujący, albo zboczeni, itd. Sama główna bohaterka też jakoś nie budzi wielkiej sympatii. Wylana z jednej pracy za niewinność, pakuje się w inną – w coś, na czym kompletnie się nie zna, a potem jest zaskoczona, że wszystko idzie inaczej, niż sobie wyobrażała…

Na sam koniec książka kończy się jak urwana – coś się rozwiązuje, ale nie do końca – właściwie jesteśmy niemal w punkcie wyjścia, a ja mam poczucie, że Autorki po prostu już miały w głowie wspaniały sukces tej książki i jej kontynuację. Mam nadzieję, że ona jednak nie powstanie.

Zmusiłam się do przeczytania całości, bo wierzyłam, że to rozruch, że taki nieszczęśliwy początek, że za chwilę autorki wejdą na swój poziom. Nie udało się. Zresztą recenzje na GR nie pozostawiają suchej nitki (szkoda, że przeczytałam je po, a nie przed książką) – włącznie z sugestią, że autorki nie powinny już się zbliżać do swoich komputerów, na których tworzą swoje dzieła. Sumując – szkoda czasu.

Informacje:
Pracująca dziewczyna, Nicola Kraus, Emma McLaughlin
Tytuł oryginalny: Citizen Girl
Język oryginalny: angielski
Tłumacz – Hanna Szajowska
Miejsce i rok polskiego wydania: Warszawa, 2005
Wydawca – Wydawnictwo Albatros
ISBN: 83-7359-278-4

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Pracująca dziewczyna, Nicola Kraus, Emma McLaughlin

  1. Pingback: Podsumowanie 2012 « Świat Książek Goldenrose

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s