Klejnot Medyny, Sherry Jones

Trudno mi się nie zgodzić z Martą Minakowską w zakresie Jej opinii o okładce tej książki. Moja pierwsza myśl też podążyła tą drogą – kolejna skrzywdzona przez męża wyznającego islam pisze książkę. A to całkiem nie to 🙂

Książka Sherry Jones to fabularyzowana historii początków islamu widziana oczami Aiszy – najmłodszej wiekiem (nie stażem!) żony Mahometa. Nawet jeśli historia jest tylko częściowo prawdziwa, to niezmiennie fascynująca. Na dodatek pozwala chyba na pewną rewizję własnych poglądów.

Mam świadomość, że niezależnie od wszystkiego, w naszej kulturze może być obrazoburcza. 6-letnia dziewczynka zaręczana z 50-latkiem? 9-latka wydawana za niego za mąż? Dla wielu to pedofilia. Ale… z drugiej strony może warto zwrócić uwagę, że wedle przekazów (i książki) to małżeństwo bardzo długo nie było skonsumowane – właśnie dlatego, że Aisza była dzieckiem.

Klejnot Medyny to powieść, która pokazuje wiele aspektów ówczesnego, a i obecnego życia. Aisza według legend była doradczynią Mahometa – mimo swego bardzo młodego wieku. Myślę, że właśnie ze względu na niego – jako dziecko postrzegała otaczający ją świat w zupełnie inny sposób niż żyjący wokół dorośli. Nie miała spaczenia polityką, powiązaniami, albo wreszcie wewnętrznymi więzami „co ludzi pomyślą”. Równocześnie była buntownikiem – i trudno się dziwić, skoro początki jej małżeństwa to czas nastoletniego buntu. A jeśli doda się do tego inteligencję, jakiej jej nie brakło – jasne jest skąd cięty język, skąd świeże spojrzenie, choć także skąd czasem zwykła głupota i brak umiejętności ugryzienia się w język.

Mając bardzo powierzchowną wiedzę o życiu i pozycji kobiet w islamie, często czułam się zaskoczona. Nie pomyślałam nigdy wcześniej o wiążących je wewnątrz ograniczeniach (z tych zewnętrznych zdawałam sobie sprawę), podobnie jak i o tym jak trudne może być życie w haremie, gdzie kobiety nie tylko walczą o względy mężczyzny, ale także toczą niezwiązane z nim walki między sobą – o pozycję w swojej małej społeczności, o miejsce tej pierwszej, najważniejszej. I jak kruche są te wypracowane powiązania…

Kolejnym ciekawym aspektem Klejnotu Medyny jest opis początków islamu. Nakazów płynących od Mahometta (nie zawsze przestrzeganych przez niego samego), politycznych walk i sojuszy, wojen domowych. To także ciekawe studium tego interpretacji pewnych przepisów, które zostały po Proroku – jak były przestrzegane za jego czasów, a jak są dziś.

Całościowo – książkę bardzo polecam. Oczywiście nie można jej traktować jako dokument – sporo tu niewątpliwie fikcji. Jednak czyta się ją przyjemnie, a narratorka wreszcie nie jest osobą z zewnątrz, która z przerażeniem odkrywa, że jej mąż jest inny niż sądziła, a jego kultura jest bardzo odległa od jej własnej, tylko kobietą z wewnątrz, która własne zwyczaje traktuje jako coś normalnego – neguje niektóre nakazy, ale je rozumie i akceptuje.

Klejnot warto także potraktować jako opowieść po prostu o kobiecie, która walczy o uznanie własnego środowiska, o miłość męża, która dojrzewa do tego, by stać się żoną i kobietą w pełnym tego słowa znaczeniu.

 

Informacje:
Klejnot Medyny, Sherry Jones
Tytuł oryginalny: The Jewel of Medina
Język oryginalny: angielski
Tłumacz – Maria Smulewska
Miejsce i rok polskiego wydania: Warszawa, 2009
Wydawca – Wydawnictwo Otwarte
ISBN: 9788375150735

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Klejnot Medyny, Sherry Jones

  1. Pingback: Podsumowanie 2012 « Świat Książek Goldenrose

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s