Legenda – Rebeliant, Wybraniec, Patriota, Marie Lu

Trylogia „Legenda” to kolejna z powstałych w ostatnich latach serii typu YA, postapokaliptyczny świat i rewolucja wszczynana przez dwójkę nastolatków. Znamy to choćby z Igrzysk, Niezgodnej i dziesiątków kolejnych (nawet Rywalki poniekąd się w to wpisują). Legenda też, ale na szczęście ciut inaczej.

rebeliantwybraniecpatriota

Znów znajdujemy się na zgliszczach USA (to się nie zmienia ;)), które mocno się zmieniły – nie ma już silnego kraju, mamy zniszczoną, targaną konfliktami Republikę, w ciągłej walce z Koloniami. Byłym USA rządzi Elektor – człowiek okrutny i przebiegły, typowy dyktator, którego portrety widać wszędzie, a każdy ma obowiązek kilka razy dziennie składać przysięgę wierności mu. Z kolei każdy z nastolatków musi przejść Próby, które determinują jego dalsze życie (i tu niespodzianka – nie, nikt nie wystąpi z buntem na Próbach).

Na początku poznajemy Daya, czyli Daniela. Żyje w bardzo ubogiej rodzinie, w slumsach. A właściwie nie żyje, bo jest jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców w kraju (a ma zaledwie 15 lat). Na Próbach uzyskał niezwykle niski wynik (teoretycznie powinien być niemal upośledzony umysłowo), ale udaje mu się uciekać policji, a nawet pomagać czasem rodzinie.
Po drugiej stronie życia znajduje się June – genialne dziecko Republiki, jedyna, która otrzymała 100% punktów na Próbach, najmłodsza kadetka, dziewczyna, która już jest w planach jedną z najważniejszych postaci Republiki.

Teoretycznie nic ich nie powinno połączyć, a jednak łączy – jeden przypadek, który sprawia, że Day staje się największym wrogiem June. Ale ten sam przypadek sprawia też, że po pewnym czasie oboje zaczynają się zastanawiać nad tym, czy Republika mówi prawdę, a dokładnie – jak wiele rzeczy ukrywa i tuszuje. Śmierć rodziców June, źródło epidemii, jaka szerzy się w Republice, wyniszczając wszystkich w krótkim czasie, śmierć Mathiasa.

Legenda jest pisana z punktu widzenia obu osób – zarówno Daya, jak i June. Dzięki temu wiele kwestii poznajemy znacznie lepiej niż w przypadku pojedynczego POV. Oboje mają różne charaktery, więc(na szczęście) ich przemyślenia, emocje, podejścia też są różne.

Marie Lu ma lekkie pióro i całość bardzo dobrze się czyta. Podejrzewam, że jak skończycie Rebelianta, zaraz sięgnięcie po Wybrańca, czyli ciąg dalszy. A potem po Patriotę. Chwała autorce też za to, że nie poszła kolejną modną ścieżką i nie sprawiła, że młodzi stają się od razu przywódcami narodu, jak to w niejednej obecnej serii bywa. Kolejne wątki, nawet jeśli sugerują takie rozwiązania, bywają dynamicznie zmieniane i ewoluują bardzo rozsądnie i prawdopodobnie. Bardzo ciekawie poprowadzona jest także postać Andena, młodego Elektora – początkowo będziecie pewni, że wiecie jakim jest człowiekiem. Ale… możecie się rozczarować 😉

Grupa Patriotów to też dość ciekawe postaci i chyba jedyną postacią, w której czegoś mi zabrakło jest Tess. Dziewczyna, co do której nikt nie ma wątpliwości, że jest w Dayu zakochana, ale jakoś dość szybko staje się bezbarwna i gdzieś ginie. Niemniej jednak to dość mała wada naprawdę świetnej książki.

I choć rzadko to piszę – jeśli podobały się Wam Igrzyska Śmierci, to trylogia Legendy powinna też się Wam spodobać 🙂

PS Bardzo mi się podoba oryginalna okładka ostatniej części, choć tytuł przemawia do mnie bardziej polski 🙂Champion

 

 

 

 

 

 

 

 

Legenda. Rebeliant – tyt. oryg. – Legend
tłumaczenie – Marcin Mortka
wydawnictwo – Zielona Sowa
data wydania – 15 października 2012
ISBN – 9788326504662
liczba stron – 304

Wybraniec – tyt. oryg. – Prodigy
tłumaczenie – Marcin Mortka
wydawnictwo – Zielona Sowa
data wydania – 5 marca 2013
ISBN – 9788378950998
liczba stron – 368

Patriota – tyt. oryg. – Champion
tłumaczenie – Marcin Mortka
wydawnictwo – Zielona Sowa
data wydania – 21 lutego 2014
ISBN – 9788378957393
liczba stron – 352
Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Legenda – Rebeliant, Wybraniec, Patriota, Marie Lu

  1. Pingback: Malfetto. Mroczne piętno, Marie Lu | Świat Książek Goldenrose

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s